Historia (niekoniecznie motoryzacji) i inne ciekawostki.

Byłem obibokiem. Chodzi mi konkretnie o szkołę. Nie twierdzę że jestem głupi czy jest się czym lansować. Po prostu zawsze miałem problemy z samodyscypliną. Przez całe liceum zadanie domowe albo robiłem przed lekcjami, albo odpisywałem, albo nie robiłem go wcale i liczyłem na to że nikt mnie nie upoluje z takim brakiem.

Z samą obecnością bywało też różnie. Bo ogólnie szkołę bardzo lubiłem, wybierać się do niej też, tylko siedzieć na lekcjach i uczyć się już niekoniecznie.

Mimo to byłem w stanie zawsze bez problemu przyjąć wiedzę na której mi zależało, która była ciekawa. A całą resztę zwyczajnie „zaliczyć”.

Dopiero z czasem dostrzegłem jak bardzo wzrosła moja ciekawość świata, i ile rzeczy czytam, oglądam, szukam. Jak wiele rzeczy zaczęło mnie interesować w stopniu znacznym. Najwyraźniej człowiek musi do tego dojrzeć.

Wtedy materiał który wydawał się nudny i obowiązkowy, teraz okazuje się być bardzo ciekawy!
To co kiedyś było niesamowicie ciężkie i nie do ogarnięcia, teraz wydaje się proste jak pierdzenie.

I tak nadrabiam sobie zaległości. Studiując setki stron Wikipedii. Czytając wszelakie artykuły związane z tematyką różną która akurat mnie zainteresuje. Śledząc ciekawe kanały na YT.

Dziś chciałbym się tym podzielić. Bo jest kilka ludzi którym się chce wiedze przekazać, dodatkowo robią to w sposób niebanalny, bardzo łatwo przyswajalny.
Po prostu niesamowicie ciekawy!


Zacznę od historii.

Mój nauczyciel w liceum był generalnie sympatyczną osobą, która potrafiła fajnie wiele rzeczy opowiedzieć, co w książce było napisane prawie od myślników. Wszystko było by pięknie gdyby nie brak ruchu w ławce, brak kawy (wtedy jej jeszcze nie popijałem) i zazwyczaj bardzo poranne godziny zajęć, typu 7:10. Kończyło się to na słuchaniu z ciekawością, ale „fizyka działała” i ściągała powieki w dól.

Teraz z przyjemnością w wolnej chwili oglądam dwóch Panów występujących na swoich kanałach.

Jędrek z wielką elokwencją opowiada o średniowieczu. Bardzo podoba mi się ciąg kilku filmów o Husarii.

Równie ciekawe są ogólnie opowieści o tym jak rządzono w tamtych czasach, jak radzono sobie z ówczesnymi problemami i co jest ściemą która się powtarza, a co prawdą i zgodne ze stanem faktycznym.

Dalej mamy kanał Historia bez cenzury.
Wrzucam profil Twarzoksiążkowy, bo ostatni film nie jest już na YT tylko na własnym playerze.

Historia w krzywym zwierciadle.

Seria ma raptem kilka odcinków, ale od samego początku ma bardzo fajną czołówkę w stylu Monty Python’a, fajny sposób ich opowiadania, plus ciekawostki na tematy o których jest odcinek.

Kończąc historię, zaczynając inne dziedziny nauki.

Dla tych co nie mają problemu z j. Angielskim, bardzo polecam AsapSCIENCE.

Krótkie filmiki opowiadają zazwyczaj o jednym temacie. Ale zdarzają się filmiki w stylu

Amazing Facts to Blow Your Mind, gdzie poruszonych jest kilka ciekawostek a całość zlepiono w WOW-supermiks.


Bardzo fajne są konferencje i przemowy w związku z organizacją TED-Ed. Również tam jest zbiór ciekawych animacji, które bardzo przyjaźnie przybliżają wiele tematów z różnych gałęzi nauki.

No i jest jeszcze nasz SciFun, ale ostatnio wrzuca mało rzeczy.

Wiadomo. Żadna z tego profesjonalna czy szczegółowa nauka. Raczej zbiór ciekawych filmów opowiadającyh/tłumaczacycgh zjawiska które nas otaczają, które świetnie zaspokajają pierwsze zainteresowanie, ale rozbudzają apetyt na więcej, a potem nie zostaje nic tylko wujek Google z ciocią Wiki, i szukanie interesującego nas tematu (na wiki jest wiele odnośników).
To w ramach mojego samospełnienia się jako nerd który musi wszystko wiedzieć i chciał by żeby inni też wiedzieli!
Jeśli ktoś to przetrwał i rzucił okiem na wpis, nawet ogólnie, zostanie wynagrodzony czymś stricte motoryzacyjnym.
Kanał nm2255 to czysta poezja! Kiedy z kumplami nie mamy co oglądać, co robić, puszczamy sobie filmiki na plazmie i wiezy, tak żeby było wszystko dobrze słychać! Siedzimy i zamiast filmów, do piwa lecą dźwięki z wydechu.

Wszystko jest nagrywane z świetną jakością, zarówno obrazu jak i dźwięku. Ilość wozów nagranych ze wszystkich możliwych kątów jest przeogromna. Są super on-board’y, ujęcia ze zderzaka, statyczne, z torów. POEZJA dla uszu i oczu.

Specjalnie dla Pauliny, jej A45 o którym tak wspominała jak to się jej nie podoba 🙂
(Dla niecierpliwych – od 40 sekundy zaczyna się muzyka)


Pozdrawiam!

4 komentarze

  1. Co do szkoły, a przede wszystkim lekcji historii, to winny jest mocno program nauczania. Nawet najlepszy nauczyciel będzie miał problem ciekawie opowiedzieć o tym, co jest tam wymagane. W liceum nie znosiłem historii – daty, daty, polityka, polityka. O tym, jak normalni ludzie wtedy żyli, nie ma prawie nic. O tym, co i kiedy wynaleziono, też. Dlaczego, ja się pytam, piszę się o byle dupku, co się urodził w pałacu, w jakimś zadupiu, czy głośno pierdnął w sejmie, a w całym podręczniku do historii w liceum nie ma nawet wzmianki o kimś takim jak Isambard Kingdom Brunel!?
    To ja jeszcze do ciekawych linków dorzucę kanał na yt Head Squeeze. Udziela się tam m. in. James May. Nieco zabawnie, przystępnie wytłumaczone. Może bez wielkiego zaawansowania, ale ogląda się nawet przyjemnie.

  2. R4. To nie ma prawa brzmieć. I nie brzmi. Taki sound dla fanów tekkno i densu, a ja tekkno i densu nie toleruję nawet w dawkach milisekundowych.

    1. A ja toleruje ale tylko w wersji HiOctane 😀 Mesia ogólnie bym nie chciał ale np wszystko co jeździ w WRC jest woooow, cywilne Lancery i Subaryny też są niczego sobie (w top wersjach), no i wiertarki-Hondy. Ale na tym można zamknąć listę ciekawych rzędowych czwórek 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *