Jak wyrażić patriotyzm?

Samo określenie czym jest patriotyzm dla wielu będzie problemem!

Nie rozpisując się na temat tego co myślą inni, wyrażę swoją opinię co uważam za rozsądne i zdrowe podejście.

Jestem dumny z tego że urodziłem się w Polsce. Historie mamy burzliwą i sami jako naród nie jesteśmy bez skazy.

Ale podoba mi się nasz Słowiański styl życia i kultura. Niestety coraz częściej przejmujemy głupie wzorce, patrzymy na zachód z kompleksami zamiast cieszyć się z tego co mamy, promować nasze zdrowe podejście do części tematów i wprawiać w kompleksy resztę europy. Tak wiele osób chce być modnych, bo uważa tradycję za nudną, zacofaną? A czy wiedzą skąd w Polsce jest zwyczaj zapalania zniczy na grobach?


Czym wyrażam swój patriotyzm?

Prostymi rzeczami. Nie niszczenia tego co zostało zbudowane za moje pieniądze (z złodziejskich podatków). Mimo całej sytuacji którą wykreowało kilka elit, staram się wytrwać w kraju i pracować najlepiej jak potrafię. Mam to szczęście że pracuje w 100% polskiej firmie która eksportuje nasze produkty w świat, więc pieniądze napływają do nas.

Staram się z wiekiem ogarnąć trochę lepiej historię. Może nie studjuje książek na ten temat. Raczej w wolnej chwili dla relaksu oglądam różne ciekawe produkcje na typu Historia bez cenzury, opowiadania Jędrka itp, a potem kiedy jestem zainteresowany, wertuję wikipedie i strony tematowi poświęcone. Bo warto nać nasze miejsce w europie, skąd wynika historia części naszych opinii o innych krajach, oraz kto był naszym sojusznikiem i dotrzymał słowa w czasie potrzeby a kto był wilkiem w owczej skórze.

Chciałbym zachować naszą odmienność kulturową, tą jej lepszą część, czyli np gościnność, zaradność, kulturę. Nie warto wpajać zawiści, motywu że jest się lepszym kiedy się ma coś nowego i błyszczącego a każdy kto coś osiągnął nie musi z miejsca być cwaniakiem i kanciarzem.

Nawet w codziennych, pozornie nieistotnych wyborach można być patriotą i wspomóc Polskie firmy, które od początku do końca u nas działają i u nas kapitał zostawiają, bo nie posiadają zagranicznego właściciela. Prosty przykład to firma Dawtona. Produkty są dobre jakościowo, to czemu mam kupić coś Francuskiego Bonduelle. Jeśli mam ochotę wybrać dobry sok to nie muszę wybierać kartoniku Cappy czy Clippo, tylko Polski Tymbark lub Fortuna. Nawet w kategorii mniej zdrowej jak energetyki można wybrać rzeczy wyprodukowane przez Maspex Wadowice czy FoodCare. Słodycze są również typowo Polskie. Nie twierdze że w życiu nie wypiłem Coca-Coli, ale raczej tym się kieruje na co dzień.

Ale rzeczą najważniejszą jest świadomość swoich praw i korzystanie z nich. A najważniejszym tego typu prawem i obowiązkiem jest czynny udział w wyborach! Już raz o tym wspominałem, jak to łatwo jest stękać ale samemu nic nie zrobić.

Teraz zbliżają się kolejne wybory samorządowe. Nie dajmy po raz kolejny się wsadzić do czyjeś kapsy! Poczytajmy chwilkę, wybierzmy osoby zgodnie z naszym przekonaniem i ruszmy te tyłki żeby oddać ten głos!

3 komentarze

  1. Ludzie o wysokim poziomie ignorancji są latwiejsi w sterowaniu. A duża część ludzi z natury jest zmierzła. Czekają aż ktoś za nich coś zmieni, smamusie nie pofatyguja. Wielu znajomych narzeka, ale równocześnie leje ciepłym moczem na to co się dzieje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *